Danes se medvedi postopoma vračajo v alpski prostor, kjer so bili splošno razširjeni še do 18. stoletja, pozneje pa skoraj popolnoma iztrebljeni. Ocena velikost populacije medvedov v Sloveniji in na Hrvaškem je bila ocenjena v okviru projekta LIFE DINALP BEAR konec leta 2016.
Osrednje področje rjavega medveda je v dinarskih gozdovih na Notranjskem (Javorniki, Snežnik) in na Kočevskem, ki segajo čez mejo s Hrvaško v Gorski kotar in naprej proti jugovzhodu. Severno in zahodno od tega osrednjega področja medvedi živijo v Hrušici, Nanosu in Trnovskem gozdu ter se raztezajo do Menišije in Krimsko-Mokrškega gorovja, na vzhodu pa do Gorjancev.
Spremljanje stanja populacije
Poznamo različne metode za ugotavljanje številčnosti medvedov. V Evropi sta najpogostejši štetje medvedov s pomočjo neinvazivnega genetskega vzorčenja (tj. zbiranje DNK iz medvedjih iztrebkov, dlake in sline) ter štetje na stalnih števnih mestih – krmiščih.
Najboljša metoda za spremljanje gibanja posameznih medvedov je satelitska telemetrija. Medveda raziskovalci uspavajo in opremijo z ovratnico, v katero je vgrajena naprava GPS. Ta se redno povezuje s sateliti in izračunava natančne lokacije medveda. Podatke o lokacijah nato raziskovalcem pošilja preko SMS-sporočil.