Velike zveri imajo prirojen strah pred človekom, zato se stikom izogibajo, zaradi česar jih v naravi poredko srečamo.
Človeka ne dojemajo kot plen, temveč kot morebitno grožnjo. Zaradi tega so zelo oprezne.
Dobro razvita čutila jim omogočajo, da našo prisotnost hitro zaznajo in se umaknejo, še preden pride do samega srečanja. V času povečane aktivnosti ljudi v naravi, predvsem spomladi in jeseni, se srečanja vseeno dogodijo. Do srečanja navadno pride, ko žival presenetimo in se pred tem ni imela možnosti umakniti.
Kljub temu, da se nam velikih zveri ni treba bati, pa sta previdnost in primerno obnašanje pri obisku narave nujna. Da bi se izognili samim srečanjem, moramo nase opozarjati z mirnim pogovorom, žvižgi, udarjanjem s palico ob drevesna debla in podobno. Ob tem moramo paziti, da ne vznemirjamo drugih prebivalcev gozda. Če kljub opozarjanju nase naletimo na predstavnika velikih zveri, ostanemo čimbolj mirni. Z mirnim tonom opozorimo nase in se počasi umaknemo v smeri našega prihoda.
Pomembno je, da živali ob srečanju ne vznemirjamo. Tako se bo praviloma vedno umaknila. Predvsem pomembno je, da ne tečemo, saj lahko zaradi naše nenadne in hitre reakcije, stečejo za nami. Če v dani situaciji opazimo žival še preden je le-ta nas, se ji ne približujemo in je ne motimo.
Na kaj moram biti pozoren, če srečam …
Medveda
Volka
Risa
Ob srečanju z medvedom, volkom ali risom velja pravilo najustreznejšega obnašanja: ostanimo mirni, opozorimo nase, če nas je žival opazila in se umaknimo.