V okviru projekta UL za trajnostno družbo ULTRA so se uspešno zaključila tri izobraževanja na temo gozdnega ekosistema in velikih zveri

17. 10. 2024

Izobraževanja so bila izvedena v treh delih. 24. in 26. septembra so bili udeleženci deležni teoretičnih predavanj s strani strokovnjakov Biotehniške fakultete, Univerze v Ljubljani ter Pedagoške fakultete, Univerze v Ljubljani. V soboto 12. oktobra 2024 so udeleženci glede na izbrano izobraževanje izvedli terensko delo.

Iz oddelka za Gozdarstvo in obnovljive gozdne vire so dr. Thomas Andrew Nagel, dr. Dušan Roženbergar, dr. Kristjan Jarni in dr. Tina Simončič v prvem teoretičnem dnevu predstavili gozdove na splošno, ekologijo izbranih drevesnih vrst, sonaravno gojenje gozdov ter upravljanje z gozdovi. V drugem teoretičnem dnevu je za vse udeležence predavanje na temo velikih zveri v Sloveniji izvedel dr. Hubert Potočnik iz oddelka za Biologijo.

V nadaljevanju drugega dne so se udeleženci razdelili glede na izbrano izobraževanje. Del udeležencev je spoznaval negovalne ukrepe za izvedbo sonaravnega gojenja gozdov pod vodstvom izvajalcev iz Oddelka za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire, drugi del udeležencev pa je spoznaval interpretacijo narave. Temo je predstavil dr. Gregor Torkar iz Pedagoške fakultete, Univerze v Ljubljani.

V nadaljevanju se je druga skupina udeležencev ponovno razdelila na specifiko izobraževanja – bodisi na turistična vodenja ali vodenja šolskih skupin. Dr. Irena Kavčič je predstavila nepotrošno rabo velikih zveri v turizmu ter oznako ”Medvedu prijazno”, Nevenka Klun iz Zavoda Kočevsko je predstavila primere dobrih praks turističnih programov na temo velikih zveri. Ana Pšeničnik je udeležencem za pedagoški del predstavila različne didaktične primere na temo velikih zveri.

Udeleženci pri skupnem teoretičnem delu. Avtorica: Ana Pšeničnik

12. oktobra 2024 je potekalo ločeno terensko izobraževanje za dve skupini.

  • V prvi skupini so udeleženci izobraževanja ”Lekcije o gozdnih ekosistemih in ravnanju z njimi” obiskali gozdno posest Oddelka za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire, kjer so prepoznavali različne gozdne tipe, drevesne in grmovne vrste, ter v praksi spoznali primere gozdnogojitvenih tehnik uporabnih v mladem gozdu.

 

  • V drugi skupini so bili združeni udeleženci izobraževanj o gozdnih ekosistemih in velikih zvereh za pedagoške delavce ter za posameznike, ki opravljajo turistične dejavnosti in vodenja v naravi. Obiskali so Center  o velikih zvereh DINA Pivka pod vodstvom strokovne sodelavke in vodje pedagoških aktivnosti Helene Šneberger Mandelj, v Leskovi dolini so z Jako Črtaličem spoznavali vodenje po gozdu s poudarkom na interpretaciji znakov prisotnosti velikih zveri in njihovega življenjskega prostora, na gozdni učni poti Mašun pa jim je dr. Gregor Torkar v praksi predstavil interpretacijo narave, prilagojeno za različne ciljne skupine.
Skip to content