V okviru projekta Interreg Central Europe CiBioGo je med 22. in 24. oktobrom v mestu Valmiera, Latvija, potekalo srečanje partnerjev projekta (peer-review meeting). Projekt se osredotoča na vključevanje javnosti pri ohranjanje biotske raznovrstnosti. Slovenski partner projekta je Zavod za gozdove Slovenije, ki je s Centrom o velikih zvereh DINA (Zavod za turizem Pivka) sklenil sporazum o sodelovanju pri projektu. Strokovna sodelavka Centra DINA se je srečanja udeležila kot predstavnica deležnikov. Srečanje v Latviji je ponudilo dragoceno priložnost za izmenjavo izkušenj in spoznavanje primerov dobre prakse.
PREDSTAVITVE DOBRIH PRAKS
V torek, 22. oktobra, je potekala delavnica »Učne izkušnje iz vključevanja javnosti v upravljanje biotske raznovrstnosti preko participativne znanosti in komunikacijskih kampanj«. Predstavniki različnih javnih inštitucij so predstavili:
Predstavitvam različnih projektov in izkušenj je sledilo delo po skupinah, kjer so udeleženci skupaj iskali rešitve za večjo vključitev prebivalstva v ohranjanje naravnega okolja.
ŠTUDIJSKI OBISK NA TERENU
Drugi dan srečanja, 23. oktobra, je bil namenjen študijskemu obisku v pokrajini Vidzeme. Obiskali smo naravni rezervat Randu Plavas, kjer smo si ogledali monitoring lososa na reki Salaca in obiskali Hišo narave. Predstavniki lokalnih organizacij so nam predstavili, kako uspešno vključujejo prebivalce v popisovanje vrst ter izvajajo različne izobraževalne aktivnosti za ozaveščanje o pomenu ohranjanja biotske raznovrstnosti.
Obisk se je nadaljeval z ogledom Zvārtes skale, ki velja za eno najbolj slikovitih peščenih sten na bregovih reke Amata in v celotnem narodnem parku Gauja. Udeleženci smo se seznanili z izzivi upravljanja tega zaščitenega območja ter rešitvami, ki ne le povečujejo povezanost z lokalnim prebivalstvom, temveč tudi omogočajo trajnostni turistični razvoj, usklajen z varovanjem narave.
Srečanje v Latviji je bilo izjemno pomembno za izmenjavo izkušenj in krepitev sodelovanja med partnerji ter deležniki projekta CiBioGo, ki stremi k boljšemu vključevanju javnosti v ohranjanje biotske raznovrstnosti in naravovarstveno upravljanje.